Poslali ste e-mail s molbom za posao, dobili ste odgovor, pozvali su vas na razgovor i sve je odlično prošlo. Sad vas još samo netko treba nazvati i reći vam: “Čestitamo, dobili ste posao”, ali taj trenutak nikako da stigne.
Kako god bilo, pripazite da ne kiksate na tom posljednjem koraku.
Ne zivkajte
Odmah nakon razgovora za posao, možete poslodavcu poslati e-mail i zahvaliti mu na njegovu vremenu. Nakon toga, možete nazvati ga samo dvaput. I to je to. Prvi puta ga smijete nazvati tri dana nakon intervjua kako biste mu dali do znanja da ste jako zainteresirani i da ste bolji od drugih kandidata.
Drugi poziv smijete si dopustititek dva tjedna nakon intervjua (ako do tada niste dobili nikakav odgovor), kako biste podsjetili poslodavca da ste bolji od drugih kandidata. Ni u kojem slučaju ne zovite više od dva puta jer poslodavac može pomisliti da ste uhoda i to će djelovati jednostavno jezivo.
Kad smo već kod zivkanja, ako još uopće niste ni bili na razgovoru, pozivi ne dolaze u obzir. Pogotovo poziv u kojem ćete poslodavca pitati je li dobio vaš životopis. Na njegov e-mail dnevno stigne na tisuće životopisa, pogotovo ako je u tijeku neki natječaj, a vaš, nažalost, u tom trenutku nije nimalo bitniji od bilo kojeg drugog.
Ne dolazite nenajavljeno
Toliko želite taj posao, a odgovora nigdje. Dobro je biti uporan, ali ne previse uporan. Neka vam ne pada napamet nasumično svratiti do tvrtke kako biste porazgovarali s poslodavcem. Mislite da im je super kada im usred radnog vremena netko, eto, malo navrati na čašicu razgovora? Od cijelog prenatrpanog radnog dana, čekaju samo vas – kako da ne. Nikada, ne dolazite nenajavljeni. Nikada.
Nemojte mislit da će poslodavac biti oduševljen vašom upornošću ako kažete da ćete čekati ondje dok on bude imao vremena. To je zadiranje u nečiji raspored i nepoštivanje istog. Ne budite iritantni.
Nema odgovora ili je negativan
Neki put se može dogoditi da odogovor uopće ni ne dobijete, no to je već stvar bontona, pa se ne zamarajte i ne uzimajte to k srcu. Ako vam netko ne može napisati odgovor bez obzira na to je li pozitivan ili negativan, a ako odgovora nema uglavnom je negativan, tada taj poslodavac ni nema poštovanja prema vama ni kao osobi, a kamoli kao prema budućem zaposleniku.
Ako dobijete negativan odgovor, nemojte poluditi. Naravno da ćete biti razočarani, ali nemojte ni slati odgovor u stilu: Još bolje da me niste primili, žalim onoga tko će raditi za vas; Prejadni ste; Glupi ste, ne znate što propuštate,; Vi gubite i slično. Budite pristojni do kraja. Zahvalite mu na vremenu i napomenite da vas slobodno može uzeti u obzir nekada u mogućnosti. Nemojte se inatiti – od toga nikakve koristi.